2023 elutöö preemia laureaat Mart Ustav

Mart Ustav

Eesti Inimesegeneetika Ühing autasustas Rakveres toimunud aastakonverentsil elutööpreemiaga prof Mart Ustavit

Prof Mart Ustav lõpetas Tartu Ülikooli füüsika-keemiateaduskonna 1972. aastal ning alustas oma teadlaskarjääri 1974. aastal ENSV Teaduste Akadeemia Küberneetika Instituudis vaneminsenerina. Juba 1979. aastal kaitses ta Ukraina Teaduste Akadeemia juures keemiakandidaadi kraadi. Kogu töö oli küll tehtud Eestis prof Richard Villemsi juhendamisel. Järgnevate aastate jooksul töötas prof Ustav mitmetes Tartu Ülikooli ametites, sealhulgas vaneminseneri, nooremteaduri ja vanemteadurina aastatel 1976–1982 ning seejärel onkogeneesi labori juhatajana 1985–1989. Ta täiendas end Uppsala Ülikooli meditsiinigeneetika instituudis aastatel 1982–1985 ja oli külalisteadur Ameerika Ühendriikides Cold Spring Harbour Laboratory’s 1989–1992.

Prof Ustavi teadustöö teemad on seotud loomade ja inimeste papilloomiviirusega, keskendudes viiruse vastasmõjudele peremeesrakuga ning viiruse geeniekspressiooni ja paljunemise molekulaarsetele mehhanismidele. Muuhulgas on Mart Ustavi tööd aidanud mõista emakakaelavähki põhjustavate papilloomiviiruste paljunemist ja organismis püsimist, mis on otseselt seotud nende patogeneesiga. Oma karjääri jooksul on prof Ustav olnud mitme Tartu Ülikooli õppetooli ja instituudi juhataja, sealhulgas mikrobioloogia ja viroloogia õppetooli juhataja aastatel 1992–2002, biomeditsiinitehnoloogia professor aastatel 2007–2021 ning tehnoloogiainstituudi direktor aastatel 2002–2007. Ta valiti Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks biomeditsiini alal 2001. aastal ning aastatel 2009–2014 oli ta akadeemia asepresident.

Paljude oma uurimisteemade puhul on prof Ustav kogutud teadmisi edukalt rakendanud ka biotehnoloogia või meditsiini valdkonnas, näiteks tõhusad ja ohutud DNA vaktsiinid ning valkude tootmistehnoloogiad diagnostikumide ja ravimite tootmiseks. Ta on rajanud mitu biotehnoloogia ettevõtet ning praegu on ta ta geenitehnoloogia ettevõtte Icosagen Grupp tegevjuht. On märkimisväärne, et 2023. aastal pälvis Icosagen Cell Factory kaks kõrget auhinda: “Aasta Ettevõte 2023” ja “Innovaator 2023”

Täname prof Ustavit senise tehtud töö eest ja soovime edu edaspidiseks!